Přejít k obsahu
Finance

Odvody OSVČ 2026: minimální zálohy, tabulka a kdy se mění

6 min čtení
Kalkulačka a papíry s výpočty odvodů na stole
Obsah článku

Minimální sociální a zdravotní zálohy živnostníka vyjdou v roce 2026 na 8 311 Kč měsíčně. Částku tvoří dvě samostatné platby - 5 005 Kč na sociální pojištění a 3 306 Kč na zdravotní pojištění - a musí je odvést každý živnostník na hlavní činnost bez ohledu na to, kolik v daném měsíci vydělal.

Rok 2026 je ale výjimečný: zálohy na sociální pojištění se v jeho průběhu zpětně snížily. Původně stouply z 4 759 Kč na 5 720 Kč, novela zákona však minimální vyměřovací základ vrátila z 40 % na 35 % průměrné mzdy - a rozdíl 715 Kč měsíčně si živnostníci můžou nechat vrátit. Následující přehled ukazuje přesné částky, postup vrácení přeplatku i termíny, na které je potřeba myslet.

Krátká odpověď

Minimální zálohy živnostníků měly v roce 2026 vyskočit na 9 026 Kč, poslanci je ale zpětně snížili na 8 311 Kč. Kdo má nárok na vrácení rozdílu a jaké částky platí pro vedlejší činnost.

Kolik jsou minimální odvody OSVČ v roce 2026?#

Minimální odvody OSVČ na hlavní činnost jsou v roce 2026 celkem 8 311 Kč měsíčně: 5 005 Kč na sociální pojištění a 3 306 Kč na zdravotní pojištění. Obě minima vycházejí z průměrné mzdy, která pro rok 2026 činí 48 967 Kč.

OdvodSazba a základMinimální záloha měsíčně
Sociální pojištění (hlavní)29,2 % z 17 139 Kč (35 % průměrné mzdy)5 005 Kč
Zdravotní pojištění (hlavní)13,5 % z 24 484 Kč (polovina průměrné mzdy)3 306 Kč
Celkem, hlavní činnost-8 311 Kč
Nemocenské pojištění (dobrovolné)2,7 % z 9 000 Kč243 Kč

Částky platí při minimálním vyměřovacím základu. Máte-li vyšší zisk z podnikání, okresní správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovna vám zálohy dopočítají z přehledů.

Sociální pojistné se dělí na důchodové pojištění (28 % ze základu) a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (1,2 %). Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné - bez něj ale nemáte nárok na nemocenskou ani na peněžitou pomoc v mateřství. Podrobný výpočet pro vaši situaci nabízí kalkulačka odvodů OSVČ na kurzy.cz.

Proč se zálohy v roce 2026 zpětně snížily?#

Protože poslanci zastavili automatický růst minimálního vyměřovacího základu. Podle dřívější legislativy stoupl základ pro sociální pojištění OSVČ na hlavní činnost od roku 2026 ze 30 % na 40 % průměrné mzdy a minimální záloha vyskočila ze 4 759 Kč na 5 720 Kč. Novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení však základ pro rok 2026 (i další roky) ponechala na 35 % průměrné mzdy - záloha tak klesla o 715 Kč na 5 005 Kč.

Kdo v měsících před účinností novely platil vyšší zálohu 5 720 Kč, tomu vznikl přeplatek. Ten si může nechat vrátit na základě žádosti u příslušné správy sociálního zabezpečení, která rozdíl zašle do 2 měsíců od podání žádosti. Alternativou je nechat si přeplatek zúčtovat při podávání přehledu o příjmech a výdajích. U paušální daně vrácení možné není, o výši přeplatku si ale půjde snížit následující platbu.

Kolik platí OSVČ na vedlejší činnost?#

Výrazně méně - a sociální pojištění jen při vyšším zisku. Vedlejší činnost mají typicky zaměstnanci, studenti, důchodci a rodiče na mateřské či rodičovské. Zdravotní pojištění se u nich platí bez minimální zálohy, vždy jen ze skutečného vyměřovacího základu (polovina zisku), s doplatkem v ročním vyúčtování.

Sociální pojištění se u vedlejší činnosti platí, jen když zisk za rok přesáhne rozhodnou částku - pro rok 2026 zhruba 117 521 Kč. Kdo vydělá méně, sociální neplatí vůbec. Kdo hranici překročí, platí pojistné ze skutečného základu, minimálně ale z 10 % průměrné mzdy. Právě tahle hranice rozhoduje o tom, zda se přivýdělek vedle zaměstnání vyplatí, nebo ho odvody zbytečně prodraží.

Platíte zálohy i v prvním roce podnikání?#

Zdravotní zálohy platí živnostník na hlavní činnost od prvního dne podnikání, minimálně 3 306 Kč měsíčně. Sociální zálohy platí rovněž od zahájení činnosti - v prvním roce minimální, od druhého roku podle přehledu za předchozí rok.

Při souběhu živnosti se zaměstnáním je situace jednodušší. Zdravotní pojištění za zaměstnance částečně odvádí zaměstnavatel a minimální záloha ze živnosti se neplatí, pojišťovna vše dorovná v ročním vyúčtování. Sociální pojištění ze živnosti závisí na zisku - pokud přesáhne rozhodnou částku, OSVČ ho platí stejně, jako by podnikala na hlavní činnost. Kdo si chce spočítat, kolik mu reálně sebere stát z běžné mzdy vedle případné živnosti, najde přehled v článku o tom, kolik se reálně odvádí z platu na daních a odvodech.

Jak se počítá vyšší základ z přehledů?#

Vyměřovací základ OSVČ s vyšším ziskem se počítá z daňového přiznání: zisk (příjmy minus výdaje) se dělí dvěma a výsledek se rozpočítá na měsíce, kdy byla činnost vykonávána. Z tohoto měsíčního základu se pak počítá 29,2 % na sociální a 13,5 % na zdravotní pojištění.

Výsledné číslo se porovná s minimálním základem a s maximálním ročním vyměřovacím základem, který pro rok 2026 činí 2 350 416 Kč (48násobek průměrné mzdy). Kdo vydělává víc, platí zálohy z vyššího základu, maximálně ale ze stropu. Nové částky z přehledu platí vždy od měsíce, ve kterém byl přehled podán. Přehledy se podávají do měsíce od lhůty pro daňové přiznání - aktuální podmínky popisuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Živnostníci, kteří kvůli rostoucím odvodům zvažují i jinou formu podnikání, najdou propočet v článku živnost vs. s.r.o..

Dokdy je potřeba zálohy zaplatit?#

Záloha na sociální pojištění je splatná do posledního dne měsíce, za který se platí - zálohu za leden je tedy potřeba uhradit do 31. ledna. Záloha na zdravotní pojištění je splatná do 8. dne následujícího měsíce, tedy za leden do 8. února. Připadne-li termín na víkend nebo svátek, posouvá se na nejbližší pracovní den.

Nejjednodušší je nastavit si na obě zálohy trvalý příkaz, ideálně s rezervou před termínem splatnosti - za každý den prodlení totiž naskakuje penále. Zdravotní pojišťovny navíc každý rok dělají roční vyúčtování a případný nedoplatek nebo přeplatek vyčíslí automaticky na základě podaného přehledu.

Časté otázky#

Kolik jsou minimální odvody OSVČ v roce 2026? Minimální odvody OSVČ na hlavní činnost jsou v roce 2026 celkem 8 311 Kč měsíčně - 5 005 Kč jde na sociální pojištění a 3 306 Kč na zdravotní pojištění. Dobrovolné nemocenské pojištění stojí minimálně 243 Kč měsíčně.
Jak získám zpět přeplatek na zálohách z roku 2026? Kdo před účinností novely platil vyšší zálohu 5 720 Kč, podá žádost o vrácení rozdílu u své správy sociálního zabezpečení. Ta přeplatek zašle do 2 měsíců od podání žádosti, případně ho zúčtuje při podávání přehledu o příjmech a výdajích.
Platím sociální pojištění u vedlejší činnosti? Jen když váš roční zisk přesáhne rozhodnou částku, pro rok 2026 zhruba 117 521 Kč. Pod touto hranicí se sociální pojištění z vedlejší činnosti neplatí vůbec, zdravotní pojištění se platí vždy ze skutečného zisku bez minima.
Platím zálohy v prvním roce živnosti? Ano, živnostník na hlavní činnost platí minimální zálohy na sociální i zdravotní pojištění od prvního měsíce podnikání. Od druhého roku se výše záloh odvíjí od přehledů za předchozí rok.
Dokdy je potřeba zaplatit zálohy za daný měsíc? Záloha na sociální pojištění je splatná do posledního dne měsíce, za který se platí. Záloha na zdravotní pojištění je splatná do 8. dne následujícího měsíce. Při prodlení naskakuje penále za každý den.
Jaký je maximální vyměřovací základ pro rok 2026? Maximální roční vyměřovací základ pro sociální pojištění je 2 350 416 Kč, tedy 48násobek průměrné mzdy. Ze zisku nad touto hranicí už se sociální pojistné neplatí, zdravotní pojištění strop nemá.
Sdílet:

Napište nám

Našli jste chybu, máte nápad na vylepšení nebo nás chcete pochválit? Dejte nám vědět.

O co jde?
0 / 5000 znaků

Líbí se vám web bezomacek.cz?

Přidejte si nás mezi oblíbené zdroje v Googlu - budeme se vám častěji zobrazovat ve výsledcích vyhledávání.

Přidat do Googlu

Na podobné téma

Více o financích
Osoba vyplňuje na notebooku formulář na založení živnosti

Jak založit živnost krok za krokem: kompletní návod

Založení živnosti trvá pár dní, ale skutečné náklady přicházejí až po něm - zálohy, které platíte bez ohledu na to, jestli máte příjem. Návod ukazuje každý krok i reálný rozpočet prvního roku podnikání.