Čistá mzda v Rakousku 2026: výpočet z hrubé mzdy
Zadejte hrubou mzdu a kalkulačka ukáže, kolik vám v Rakousku zůstane na účtu. Zaměstnanec odvede na pojistném nejvýše 18,07 % z hrubé mzdy a daň se počítá progresivně od 0 do 55 %, přičemž u nižších mezd je pojištění v nezaměstnanosti sníženo. Součástí výpočtu je i odhad ročního příjmu s 13. a 14. platem. Částky jsou v eurech, protože se řídí rakouskými předpisy.
Čistá mzda (běžný měsíc)
0,00 eur
- Sociální pojištění
- 0,00 eur
- Daň (Lohnsteuer)
- 0,00 eur
Orientační výpočet pro zaměstnance v Rakousku v roce 2026 (bez příspěvku na dojíždění (Pendlerpauschale), odpočtu pro jediného živitele (AVAB) a dalších odpočtů, s příspěvkem na bytový fond 0,5 %). Přesná výplatní páska se může lišit o pár eur kvůli zaokrouhlování rakouské měsíční daně a doplatky, například k dopravnímu odpočtu u nižších příjmů, přicházejí až při ročním zúčtování (Arbeitnehmerveranlagung). Závazný výpočet provede mzdová účtárna nebo kalkulačka rakouského ministerstva financí (bruttonetto.bmf.gv.at).
Jak se počítá čistá mzda v Rakousku?
Rakouský výpočet má podobnou logiku jako český, jen jiná čísla: z hrubé mzdy se nejprve odečte sociální pojištění, ze zbytku se vypočte progresivní daň a od ní se odečtou daňové bonusy.
- Sociální pojištění. Standardně 18,07 % z hrubé mzdy (zdravotní, důchodové, nezaměstnanost, komora zaměstnanců, bytový fond), nejvýše ze 6 930 eur měsíčně. Při hrubé mzdě do 2 225 eur se pojištění v nezaměstnanosti neplatí vůbec, do 2 630 eur je sníženo.
- Daň (Lohnsteuer). Základ je hrubá mzda minus odvody. Daň se počítá progresivně podle ročních pásem, základ se snižuje o paušál 132 eur ročně a daň o dopravní odpočet (Verkehrsabsetzbetrag) 496 eur ročně, který dostává každý zaměstnanec automaticky.
- Familienbonus Plus. Bonus 2 000 eur ročně na dítě do 18 let (700 eur nad 18 let) se odečte přímo z daně, nejvýše do její výše.
Odvody zaměstnance v Rakousku v roce 2026
Celkové odvody zaměstnance tvoří 18,07 % z hrubé mzdy (ve Vídni 18,32 %). Rakouská mzda to však obvykle vyrovnává vyšším základem a 13. a 14. platem.
| Odvod | Sazba |
|---|---|
| Zdravotní pojištění (KV) | 3,87 % |
| Důchodové pojištění (PV) | 10,25 % |
| Pojištění v nezaměstnanosti (AlV) | 0 - 2,95 % podle výše mzdy |
| Komora zaměstnanců (AK-Umlage) | 0,50 % |
| Bytový fond (Wohnbauförderung) | 0,50 % (Vídeň 0,75 %) |
| Celkem | 15,12 - 18,07 % |
Odvody se platí nejvýše ze 6 930 eur měsíčně (Höchstbeitragsgrundlage 2026). Pojištění v nezaměstnanosti: 0 % do 2 225 eur, 1 % do 2 427 eur, 2 % do 2 630 eur, jinak 2,95 %. Zdroj: Arbeiterkammer, Meine Lohnabrechnung 2026.
Daňová pásma v roce 2026
Rakousko pravidelně posouvá hranice pásem, aby inflace nezvyšovala daň. Pro rok 2026 platí tyto sazby z ročního základu daně:
| Roční základ daně | Sazba |
|---|---|
| do 13 539 eur | 0 % |
| 13 539 - 21 992 eur | 20 % |
| 21 992 - 36 458 eur | 30 % |
| 36 458 - 70 365 eur | 40 % |
| 70 365 - 104 859 eur | 48 % |
| 104 859 - 1 000 000 eur | 50 % |
| nad 1 000 000 eur | 55 % |
Proč jsou 13. a 14. plat výhodnější než běžná mzda?
Dovolenková a vánoční odměna podléhají zvýhodněnému režimu: sociální pojištění z nich je nejvýše 17,07 % (bez příspěvku komoře a bytovému fondu), ze zbytku je 620 eur ročně bez daně a dál se platí daň 6 % (do výše šestiny ročních pravidelných příjmů). Je-li tato šestina nejvýše 2 615 eur, daň se neodvádí vůbec. V praxi tak zaměstnanec dostane za rok 14 platů, z toho dva téměř celé v čistém. Podrobnosti o tom, komu 13. a 14. plat náleží, najdete v článku o 13. a 14. platu v Rakousku a obecně v průvodci prací v Rakousku.
Na co si dát pozor, když z Česka pracujete v Rakousku
Kalkulačka počítá jen rakouské odvody a rakouskou zálohu na daň ze mzdy. Jak se vaše příjmy zdaňují vzhledem k českému bydlišti, řeší smlouva o zamezení dvojího zdanění, o které píšeme v článku Dvojí zdanění Česko - Rakousko. Po skončení roku se vyplatí podat rakouské daňové přiznání (Arbeitnehmerveranlagung), viz vrácení daní z Rakouska, protože právě tam se uplatní třeba doplatek k dopravnímu odpočtu (Zuschlag zum Verkehrsabsetzbetrag) u nižších příjmů. Zdravotní pojištění v Rakousku vysvětluje samostatný článek a životní náklady tento přehled. České srovnání vypočtete v kalkulačce čisté mzdy.
Časté otázky
Kolik je čistá mzda z 2 000 eur v Rakousku?
Z hrubé mzdy 2 000 eur měsíčně zůstane zaměstnanci bez dětí v roce 2026 přibližně 1 627 eur v čistém. Při této výši mzdy se pojištění v nezaměstnanosti neplatí (0 %), takže odvody jsou jen 15,12 % místo plných 18,07 %. K tomu je třeba připočítat 13. a 14. plat, které se zdaňují výhodněji.
Jaké odvody platí zaměstnanec v Rakousku?
Standardně 18,07 % z hrubé mzdy: zdravotní pojištění 3,87 %, důchodové 10,25 %, pojištění v nezaměstnanosti 2,95 %, příspěvek komoře zaměstnanců 0,50 % a příspěvek na bytový fond 0,50 % (ve Vídni 0,75 %, celkem tedy 18,32 %). Při hrubé mzdě do 2 630 eur měsíčně je pojištění v nezaměstnanosti sníženo nebo nulové. Odvody se platí nejvýše z 6 930 eur měsíčně.
Jaká jsou daňová pásma v Rakousku v roce 2026?
Roční příjem do 13 539 eur je bez daně, poté následují sazby 20 % (do 21 992 eur), 30 % (do 36 458 eur), 40 % (do 70 365 eur), 48 % (do 104 859 eur), 50 % (do 1 milionu eur) a 55 % nad milion. Daň se počítá ze základu po odečtení odvodů.
Jak se zdaňuje 13. a 14. plat v Rakousku?
Dovolenková (13.) a vánoční (14.) odměna mají výhodnější zdanění: nejprve se z nich strhne sociální pojištění (nejvýše 17,07 %), ze zbytku je 620 eur ročně bez daně a dál se platí daň 6 %. Je-li šestina ročních pravidelných příjmů (u stálé mzdy dva měsíční platy) nejvýše 2 615 eur, daň z odměn se neodvádí vůbec. Proto jsou tyto dva platy čistší než běžná mzda.
Co je Familienbonus Plus a kolik činí?
Familienbonus Plus je daňový bonus na dítě, který přímo snižuje vypočtenou daň: 2 000 eur ročně na dítě do 18 let a 700 eur ročně na starší dítě, na které se pobírají rodinné přídavky. Uplatní se buď měsíčně přes mzdu (formulář E30 u zaměstnavatele), nebo najednou v daňovém přiznání.
Platí rakouský zaměstnanec méně než zaměstnanec v Česku?
Nedá se říct obecně, záleží na výši mzdy, rodinné situaci a dalších odpočtech. Rakouské odvody (15,12 až 18,07 %) se počítají z hrubé mzdy jinak než české a daň je progresivní od 0 do 55 %. Pro přesné srovnání zadejte stejnou hrubou mzdu v této kalkulačce a v kalkulačce čisté mzdy pro Česko. Pamatujte, že rakouské mzdy jsou v eurech a vyplácí se i 13. a 14. plat.
Výpočet vychází z rakouských předpisů a sazeb pro rok 2026 (Arbeiterkammer, WKO, BMF). Aktualizováno: říjen 2026. Jde o orientační pomůcku, závazný výpočet provádí mzdová účtárna zaměstnavatele.